220 bin liraya aldığı evden servet çıktı! ‘Bugüne kadar yaptığım en iyi yatırım’

Derleyen: Fazilet Şenol / Milliyet.com.tr – Alexandra Zabjek, Şubat 2021’in karanlık günlerinde, kötü haberlerin ve kasvetli olayların arasında muhabirlik yapmaya devam ediyordu. Hava çok soğuktu ve günlerin çoğunu üzerindeki eşofmanlarla tüylü battaniyelere sarılarak yatak odasının bir köşesine sıkıştırılmış masanın başında geçiriyordu. Üzerinde 1 yıldan biraz daha uzun bir süre geçmesine rağmen Kovid-19 vakalarının giderek yükseldiği o dönemde Zabjek, evden çalışıyordu. Ve 2021 kışında tesadüfen karşılaştığı bir hikaye sayesinde hayatı baştan aşağı değişti.

Bette-Joan Rac

Bu hikaye yıllar boyunca ders veren piyano öğretmeni Bette-Joan Rac hakkındaydı. Kendisi 2020’de, 76 yaşında hayata veda etmeden önce Kanada’nın Edmonton kentinde yaşıyordu. Sıcak gülümsemeye sahip, uzun gri saçlarıyla, birbirinden renkli aksesuarlarıyla tüm dikkatleri üzerine çekiyordu. Bu sevimli kadının hikayesi ise mütevazı bungalovunu temizlemek için tutulan yerel bir antika satıcısının beklenmedik hazineler bulmaya başlamasıyla gündem oldu. Bu hazineler arasında yatağın altına itilmiş 3 kilogramlık gümüş külçe ve içi dolu marka çanta da vardı.

Elmas yüzüklerin yanı sıra daha da etkileyici olan akılların alamayacağı kadar geniş ve bozulmamış bir giysi koleksiyonuydu. Bu sebeple Alexandra Zabjek için dışarıyı kapkayan bembeyaz karın hakim olduğu Kovid kışı, birdenbire renklenmişti. Bu yaşlı ilginç kadına ve dolabına takılmıştı. Adeta bir film setine uygun gardıroba sahip bu kadın kimdi?

TAM TAMINA 10 BİN PARÇA

Birkaç ay sonra Edmonton’da ‘House of Rac’ adında, neredeyse tamamı bir zamanlar Bette-Joan Rac’a ait olan parçalarla dolu olan bir giyim mağazasına girdiğinde onu yakından tanımaya başladı. Vintage giyim satıcısı Mark Frost, Bette-Joan’ın evinde neredeyse 10 bin parça bulmuştu. Bunlar arasında ünlü birçok markanın ışıltılı ve renkli kıyafetleri vardı. Böyle bir koleksiyonun, birçok kişinin sadece ‘ufak tefek bir yaşlı kadın’ olarak değerlendirebileceği birine ait olması oldukça şaşırtıcıydı. Antika satıcısı Frost, aylarını kıyafetlerin kutularını ve çantalarını inceleyerek geçirmiş ve daha önce hiç tanışmadığı bir kadınla bir tür ilişki geliştirmişti. Bette-Joan’un benzersiz eşyalar konusunda yeteneği vardı ve başkaları onun seçimlerini tuhaf bulsa bile o bunlardan keyif alıyor gibi görünüyordu. Tek farkı kıyafetleri değildi.

Bette-Joan yıllarca eski kocasıyla aynı evde dostane bir şekilde yaşamış, Hawaii’de tanıştığı müzisyen erkek arkadaşıyla birlikte dünyanın dört bir yanına uçmuştu. Üstelik oldukça gizemli olan bu yaşlı kadının değiştirdiği tek hayat, Alexandra Zabjek’inki değildi.

TAVANA KADAR EŞYA DOLUYDU

Kanada’nın Edmonton kentinde bir antika dükkanı ve yüz binlerce takipçiye sahip bir YouTube kanalınıolan Alex Archbold’a, Bette-Joan’ın hayatına dokunduğu isimlerden biri oldu. Bir antika satıcısı olan Archbold, müzik öğretmeni olan Bette-Joan Rac’ın evini ve eşyalarını satın aldı. 46 yaşındaki Kanadalı antika satıcısına Bette-Joan’ın mütevazı bir geliri olduğu söylendi ve bu yüzden fazla bir şey beklemiyordu. Rac’ın evini sadece 7 bin 500 dolara (yaklaşık 220 bin TL) alan Youtuber ilk izlenimlerini şöyle aktardı:

“Evin içini ilk gördüğümde durumu karşısında biraz şoke oldum çünkü belli ki çok güzel giyimli bir kadındı. Aslında bu eşyaları satın almamın tek nedeni, bunun YouTube kanalımız için eğlenceli bir macera olabileceğini ve en azından bir kuyruklu piyano alacağımı düşünmemdi. O sırada ev çok dolu olduğu için içinde ne olduğunu görmek mümkün değildi. Yerler tavana kadar yığılmıştı. Aşırı istifleme durumundaydı.”

‘BİR ZAMAN YOLCULUĞU YAŞADIK’

YouTuber, eşi ve çocuklarıyla birlikte satabilecekleri herhangi bir şey bulmak için evi incelemeye başladı. Bir kağıt yığınının içinde saklanan gümüş külçelerle karşılaştıklarında  ise neye uğradıklarını şaşırdılar. “Dürüst olmak gerekirse 16. yüzyıla uzanan bir zaman yolculuğu gibiydi” diyen Archbold ve ailesi, ayrıca üst düzey tasarımcılara ve markalara ait birkaç kutu da buldu. Evde bunun yanında değerli eski plaklar, vintage çatal-bıçak takımları, ayakkabılar, kitaplar ve en az üç dikiş makinesi de bulundu.

Buradaki her şeyin potansiyeli var, bu yüzden hepsini satın aldık” diyen Archbold kuyruklu piyanoyu kendisine sakladığını ve onu mevcut dükkanının yanında açmayı planladığı bir kafeye taşımayı umduğunu açıkladı.

Buna ek olarak, kürk mantolarla dolu gardıroplar ve onlarca yıl öncesine ait daha fazla tasarımcı kıyafeti ortaya çıkarıldı. Söz konusu kıyafetlerin Fransız dikişleri, el dikişleri ve kumaş işlemeleri türlerinin en gözde işçiliklerini yansıtıyor. Archbold’a göre ise bunlar buzdağının yalnızca görünen kısmı. En etkileyici ise bunlar arasında yer alan nakit para dolu cüzdanlar, 100 onsluk gümüş külçe, altın ve pırlanta yüzüklerle dolu çantalar.

KAZANCI 9 MİLYON LİRAYI BULDU

Bulduğu malzemeleri satışa çıkarmaya karar veren Archbold, ilk açık artırmada yaklaşık 200 bin dolar (yaklaşık 5.5 milyon TL) elde edildi. Archbold, ev tamamen boşaltılana kadar en az 100 bin dolar daha getirmeyi bekliyor. Antika satıcısı, 7 bin 500 dolara satın aldığı bu istifçi evinde 300 bin doların (yaklaşık 9 milyon TL) üzerinde ganimet bulmuş oldu. Evde bulduğu antikaları satarak, mülk için harcadığı bedelden çok daha fazlasını kazanabileceğini kısa sürede fark eden Alex bu durumu, bugüne kadar yaptığı en iyi yatırım olarak tanımladı.

Kaynaklara göre Bette-Joan Rac 1944’te doğumlu ve trafik kazasında kırılan uyluk kemiği yaklaşık 5 ay boyunca yatalak kalmasına neden olana kadar dansçı olma yolunda ilerliyordu. Rac, müzik sevgisini daha sonra Toronto’daki Kraliyet Müzik Konservatuarı’nda sürdürmeye devam etti ve 23 yaşında dereceyle mezun oldu. Bir yıl sonra da piyano öğretmenliği diploması aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x