Elon Musk, Hayvanların Ölümüne Sebep Olan Deney İçin İnsan Denekler Aradığını Duyurdu

Dünyanın en parlak zekalarından ve birçok teknolojik devrimin arkasındaki isim olan Elon Musk, şimdi de hayvanların hayatını kaybetmesine neden olan bir deney için insan denekler arayışında! Musk’ın bu beklenmedik duyurusu sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Peki, bu deneyin amacı ne? Detaylar içerikte! ?

Kaynak: 1

Elon Musk’ın beyin implantı girişimi Neuralink, ilk insan deneyi için hasta alımına başlamak üzere bağımsız bir inceleme kurulundan onay aldığını açıkladı.

Şirket, deneysel cihazını altı yıllık bir çalışmada test etmek için felçli insanlar arıyor.

Neuralink, beyin sinyallerini toplayıp analiz edebilen bir beyin-bilgisayar arayüzü geliştiren birkaç şirketten biri.

Ancak milyarder yöneticisinin her şeyi kapsayan bir beyin bilgisayarı geliştirme vaadi de dahil olmak üzere, şirketin şatafatlı tanıtımı şüpheleri üzerine çekerek sinirbilimciler ve diğer uzmanlar arasında etik endişeleri artırdı.

Geçen yıl Gıda ve İlaç İdaresi, şirketin insan deneylerini hızlandırması talebini reddetti ancak mayıs ayında Neuralink’i klinik çalışmalar için onayladı.

Neuralink, dikey omurilik yaralanması veya ALS nedeniyle felçli olan hastalar aradığını söylüyor.

Katılımcılara sadece düşüncelerini kullanarak bir bilgisayarı kontrol etmelerini sağlamak amacıyla beynin bir bölgesine cihaz implant edeceklerini açıkladılar.

Hayvanlar üzerinde yapılan önceki testler, denemelerin gereksiz acılara neden olduğu yönündeki raporların ardından inceleme altına alındı.

Daha önceki testlerde cihaz domuzlara yanlış pozisyonda yerleştirildi ve bu da ötenaziye yol açtı.

Şirket, denemenin ne zaman ve nerede yapılacağı ya da kaç katılımcıyı kapsayacağı konusundaki sorulara hemen yanıt vermedi.

Cihazın insan kullanımı için güvenli olduğu kanıtlanırsa deneme dışındaki hastalar için onaylanması yine de on yıllar alabilir.

Sizce Neuralink, felçli hastalar için umut ışığı olabilir mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x