‘Irak İslami Direniş’ örgütü, ABD üslerine saldırıları sürdüreceği açıkladı

Irak’ta Şii milis grupların yer aldığı ve ABD hedeflerine saldırılar düzenleyen “Irak İslami Direniş” grubu, ABD’ye yönelik saldırılarına devam edeceği mesajını verdi.

AA’nın haberine göre, Irak’ta İslami Direniş’ten yapılan yazılı açıklamada, “İşgal güçleri (ABD) kutsal topraklardan (Irak) çıkması için İslami direnişin verdiği fırsatı değerlendirmedi. Geçtiğimiz günler, Irak halkı, dostlar ve sorumlu taraflara ‘işgalci düşmanın alçaklık ve ihanetinden vazgeçmeyeceği ve sadece silah dilinden anlayacağını ortaya koydu. (ABD) Bunu da Haşdi Şabi’yi, Kaim, Akkaşat ve diğer bölgelerde hedef almasıyla gösterdi” denildi.

Resmi milis gücü Haşdi Şabi’ye bağlı Kataib Hizbullah komutanlarından Abu Bakır es-Saadi’nin 7 Şubat’ta, Bağdat’taki ABD saldırısında öldürüldüğü hatırlatılan açıklamada, “Ülkemizdeki cihatçı kardeşlerimizi direniş saflarına katılmaya, Irak’ta ve bölgede bu tarihi aşamada işgalin sona erdirilmesine etkin bir şekilde katılma kararlılığında olmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Irak İslami Direniş isimli örgüt içerisinde Kataib Hizbullah, Nuceba Hareketi ve Seyyid’ül Şuheda gibi milis gruplar bulunuyor. Söz konusu milis gruplar, ABD’nin Irak’taki üslerine saldırılar düzenliyor. Örgüt, Suriye’de de ABD üslerini hedef almıştı.

Ketaib Hizbullah, daha önce yaptığı açıklamada, merkezi hükümetin ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Irak’tan çekilmesi için ABD ile başlattığı müzakereler dolayısıyla, Irak’taki ABD hedeflerine yönelik saldırılarını askıya aldığını duyurmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x